Apetina classic (Arla)

źródło: www.alleceny.pl

Ostatnio było sporo jogurtów, więc w ramach odmiany zapraszam na coś słonego. Będzie to druga z fet od Arli, tym razem najzwyklejsza, klasyczna.

Opakowanie jest typowe, nie jest to niestety koszyczek jak w przypadku poprzedniej z papryką (recenzja TUTAJ). Mamy do czynienia z całą bryłką sera, nie jest on pocięty na kostki. Jak widać na zdjęciu poniżej feta „płynie”. Z początku jest to uciążliwe, ale po odlaniu pewnej ilości wody już jest w porządku. Szczególnie, że dzięki niej feta nabrała fajnej, wilgotnej struktury. Jednocześnie łatwo rozłamuje się, ale nie kruszy samoistnie, jest też miła dla języka i podniebienia, a nawet daje się rozsmarować. Niestety Apetina jest zbyt słona. W ogólnym rozrachunku średnia.

Skład: Ser (mleko pasteryzowane, sól, kultury bakterii kwasu mlekowego, enzym koagulujący: podpuszczka, stabilizator: chlorek wapnia), zalewa solankowa (woda, sól, regulator kwasowości: kwas mlekowy).

Miejsce zakupu: Selgros

Cena: 3,98zł

Masa netto: 200g

Kaloryczność: 225kcal/100g

Ocena: 4/6

 

Przypominam o facebookowej wersji mojego bloga – znajdziecie tam więcej, a ja będę jeszcze bardziej aktywna. :D Zapraszam!