krem kokos (2)

Krem kokosowy (Deluxe)

Cześć. ^^

Dawno, dawno temu, przez długi okres czasu, poszukiwałam kremu do pieczywa o smaku kokosowym (po wycofaniu ze sprzedaży mojego ukochanego z Krugera). Trwało to na tyle długo -i zawsze kończyło niepowodzeniem-, że postanowiłam wziąć się w garść i zrobić swój własny, domowy. W międzyczasie pisałam też do Lidla z pytaniem o ich krem Deluxe, o którym słyszałam sporo dobrego. W mojej lodówce chłodzą się jeszcze resztki kremu handmade, ale kiedy tylko usłyszałam o tygodniu Deluxe – bez wahania ruszyłam do Lidla. Możecie tam trafić na kremy do pieczywa – kokosowy, kawowy, toffi oraz orzechowy (pamiętajcie tylko, że znajdziecie ja na półkach co najwyżej do niedzieli). Ja wybrałam dwa pierwsze smaki.

Dziś napiszę o smaku kokosowym, a w najbliższym czasie spodziewajcie się też recenzji kawowego. W ładnym słoiczku znajduje się 200 gramów kremu. Uwagę zwraca skład, a konkretnie cukier umieszczony na pierwszej pozycji. Na (nie)szczęście producent nie informuje nas o kaloryczności. Po otworzeniu i oderwaniu pazłotka widać ładny, jasny kolor i pokaźną ilość wiórków. Zapach jest bardzo apetyczny, być może lekko sztuczny, ale przy tym intensywnie kokosowy.

Konsystencja kremu jest gęsta i bardzo kremowa. Wiórki wyraźnie wyczuwalne, ale nie przeszkadzają w jedzeniu, a stanowią miły dodatek. Produkt jest bardzo słodki -odrobinę za bardzo- i wyraziście kokosowy. Jego wadą na pewno jest mała dostępność. Zabijcie mnie (no dobra, nie róbcie tego), ale jestem przekonana, że to identyczny smak, co kremu Krugera, nawet opakowanie jest bardzo podobne. Mimo pewnych uwag z czystym sercem daję maksymalną ocenę i już zaczynam żałować, że kupiłam tylko jeden słoiczek.

Miejsce zakupu: Lidl

Cena: 6,99zł

Masa netto: 200g

Kaloryczność: 582kcal/100g

Ocena: 6/6